wróć do Akademia Wróżek


W OBJĘCIACH MORFEUSZA, CZYLI O SNACH.

Każdy z nas spędza co najmniej 1/3 życia w objęciach Morfeusza, wg mitologii greckiej jest to bóg marzeń sennych. Morfeusz miał zdolność przybierania dowolnej postaci i ukazywania się w snach jako osoba ukochana. Co z kolei na to psychologia? Dlaczego tak ważne są sny? Otóż nasza psychika to tylko 10% świadomości i 90% nieświadomości, która przejawia się poprzez:
- sny (analiza snu, uświadomienie nieuświadomionego);
- symptomy ciała;
- relacje międzyludzkie;
- choroby, uzależnienia, nałogi.
Carl Gustav Jung powiedział: „niezinterpretowany sen, to jak nie otwarty list”. Sny, to bardzo ważny aspekt powszedniej rzeczywistości życia ludzkiego, pełni on przede wszystkim funkcje drogowskazu, a jego najcenniejszą zaletą jest fakt, iż pochodzi z duszy człowieka. Sny odbijają jak lustro nasze pragnienia, troski, niepokoje, lęki, smutki, nadzieje i radości. Pamiętajmy jednakże, iż zrozumienie snu, czyli jego interpretacja nie polega wyłącznie na przepowiadaniu przyszłości lub doszukiwaniu się w nim sennikowych znaczeń. Głównym zadaniem w poznaniu snów jest bowiem:
- możliwość rozwoju swojej świadomości;
- diagnoza i leczenie stanu swojego ciała i ducha;
- uzyskiwania wskazówek i interpretacji, jak radzić sobie z konkretnymi problemami;
- spojrzenie na życie z innego głębszego wymiaru:
- kontaktu z duchowymi pomocnikami (anioł, wyższa jaźń, opiekun)
- świadome skuteczne kształtowanie życia.
Właśnie funkcją snu jest przekazywanie nam informacji. Problemem jest jednak język snu, którym posługuje się nieświadomość. Jest on bowiem zawsze bardzo osobisty i często nieczytelny dla innych, ale i samego autora. Struktura języka snów opiera się przede wszystkim na archetypach, symbolach i alegoriach. Sztuką jest poznać ten język, i dopiero w tym momencie otwiera się przed nami droga do spokoju wewnętrznego i samopoznania.
Na łamach kolejnych felietonów będziemy wspólnie na przykładach Waszych snów, uczyć się jego języka, przekazów i interpretacji. Każdy może stać się kowalem swego losu i świadomie kierować swoim życiem. Nic w życiu nie jest za darmo. Chcąc coś mieć, musimy w takiej czy innej formie, za to zapłacić. Chcąc być „panem swego losu” musimy włożyć w to swoją energię. Najważniejsze zadanie dla czytelników, to po pierwsze, wyrobić w sobie nawyk zapisywania snów. Nie zajmuje to wiele czasu. Otóż zaraz po przebudzeniu, zapisz swój sen, jest to o tyle ważne, że wówczas pamięć sennych przeżyć jest jeszcze wystarczająco wyrażna i dokładna, może się również zdarzyć, że nie zdołasz za pierwszym razem zinterpretować snu albo zrobisz to niewłaściwie. Jeśli został on zapisany, zawsze można do niego powrócić. Staraj się robić to w miarę dokładnie, uwzględniając wszystkie istotne szczegóły. Czyń to tak, jakbyś relacjonował komuś interesującą historię, ale bez ulepszeń i zbędnej koloryzacji. Zapisany sen staje się materiałem, nad którym rozpoczniemy konkretną pracę. Kolorowych snów! C.d.n.