wróć do Akademia Wróżek


Symbolika marzeń sennych cz. II

Bardzo częstym motywem naszych snów są ludzie, którzy się w nich pojawiają. Jakie znaczenie ma pojawienie się takiego motywu sennego i dlaczego właśnie takie postaci? Otóż, krótko można powiedzieć, że spotykamy takich ludzi, na jakich w danym momencie zasługujemy i do jakich jesteśmy energetycznie dostrojeni. Jeżeli jakieś osoby przybywają do nas we śnie i uczestniczą w rozgrywających się wydarzeniach, nie musi to oznaczać, że niebawem zaistnieje sytuacja, że spotkamy danego człowieka na przysłowiowej „ulicy” i będziemy z nim mieć bezpośredni kontakt. Być może ta osoba pojawiła się tylko po to, aby naprowadzić nas ku jakiejś myśli, ku czemuś, by przypomnieć o pewnych aspektach naszej osobowości. Często te osoby wskazują na nasze związki środowiskowe albo powiązania z określonymi miejscami i wydarzeniami lub udzielają dobrych rad i wskazówek, czy też zajmują stanowisko w danej sprawie.
Częstokroć to, że śnimy o danej osobie oznacza, że wzajemnie wykazujemy podobne częstotliwości, bowiem umysły funkcjonują podobnie do radia, są nadajnikami, przekaźnikami i odbiornikami. Dlatego też, nie dziwmy się, że w określonych sytuacjach życiowych w naszych marzeniach sennych pojawiają się osoby, które potrafią naładować naszą psychikę bardzo pozytywnie lub też odwrotnie, bardzo byśmy chcieli daną osobę wyeliminować ze swojej przestrzeni życiowej, a ona usilnie nas nawiedza w naszych snach. Tego rodzaju doświadczenie wskazuje, że mamy wciąż nie załatwiony wewnętrznie problem z tym człowiekiem i nie po to pojawił się on w naszym śnie, aby nas zdenerwować, lecz aby zastanowić się, co też mamy do przerobienia w aspekcie psychicznym. Wielokrotnie zdarza się tak, że śnimy różne nieznane postaci, które są w danej sytuacji niczym innym, jak uosobieniem różnych aspektów naszej psychiki i osobowości, odgrywających przed nami rolę przejawianego przez nas myślenia i postępowania.

Oto przykład snu:

„Śni mi się dziewczyna, bardzo podobna do mojej koleżanki Renaty, ma takie same zęby i układ szczęki. Ta kobieta kupiła sobie sztuczną szczękę, którą się nakłada na te zęby, które ma. Wygląda to bardzo efektownie, bo jej zęby sprawiają wrażenie bardzo ładnych, równych, o śnieżnej bieli. Pyta ona, jak tę szczękę się mocuje. Najpierw włożyła z tyłu, za swoimi zębami, ale źle to wygląda, później przymierzyła, zakrywając swoje zęby. Bardzo ładnie to wygląda. Nie trzeba tego przyklejać, trzyma się samo. Trochę zaczęłam się złościć i zazdrościć jej, dlaczego ma takie same zęby jak moje, a były faktycznie identyczne. Nawet pomyślałam, teraz jak ktoś spojrzy, to będzie myślał, że ja też tak jak ona mam sztuczną szczękę”.

Jest to bardzo sugestywny obraz snu, który daje wiele lekcji. Otóż należy zastanowić się nad szczerością tej koleżanki. Słowa, które wypływają z jej ust są sztuczne, kłamliwe, mówi ona tylko po to, aby być ładnie odebraną, a treść jest fałszywa. Z kolei osoba, która śni ten sen, może powinna się zastanowić, że w relacje międzyludzkie wprowadza też pewnego rodzaju fałsz, powtarzając za tą osobą fałszywe treści, które przez innych zostaną odebrane jako kłamstwo.

 

Marzena Mrówczyńska
Parapsycholog