wróć do Akademia Wróżek


Oczy Ojca i syna

„Oczy są zwierciadłem duszy” jak mówi przysłowie. W takim razie w niektóre z nich strach spojrzeć, za to w niektóre moglibyśmy/mogłybyśmy patrzeć godzinami… Z oczu wyczytujemy wrogość lub sympatię osoby, z którą rozmawiamy. Sami/same również wzrokiem wyrażamy swoją akceptację bądź dezaprobatę wobec innych ludzi i ich zachowania. Po przez oczy wyrażamy czasami więcej, niż byśmy chcieli.
Tylko co ma do tego ojciec? I syn?
W starożytnym Egipcie, bo tak daleko się cofamy, było dwóch bogów, których oczy ważne są dla ludzi do dziś. Pierwszy z nich to Ozyrys - bóg śmierci i odrodzonego życia (natury), wiązany również z władzą. Syn bogini Nut i boga Geba, brat Seta, Izydy i Neftydy. Poślubił swoją siostrę Izydę, z którą miał syna - Horusa. I to właśnie Horus jest tym drugim, interesującym nas w kontekście oczu, bogiem. Był bogiem nieba, wojny i opiekunem monarchii egipskiej, tym samym uosabiając cały Egipt. Przedstawiany był z głową sokoła lub czczony pod jego postacią. Oczy tych dwóch bogów – ojca i syna – stały się niezwykle ważnymi symbolami. Los Ozyrysa był straszny, został on bowiem zabity przez swojego brata, który jego członki poćwiartował i wrzucił do Nilu. Jego ciało poskładała Izyda, dzięki czemu mógł zejść i królować w Krainie Umarłych. Horus natomiast, by pomścić ojca, stanął do walki z Sethem i pokonał go. Stracił jednak w tej osiemdziesięcioletniej wojnie lewe oko. W jego odzyskaniu, pomogli mu inni bogowie. Lewym okiem Horusa był bowiem Księżyc, prawym zaś Słońce. Horus odzyskane lewe oko oddał swojemu ojcu, Ozyrysowi. I tak „oko księżycowe” zostało symbolem odrodzenia i powracania do zdrowia. Noszone dziś po to, by inni ludzie patrzyli na nas życzliwie, w tym przełożeni. Jego zadaniem jest także pomaganie we właściwej ocenie sytuacji. Natomiast prawe oko Horusa, znane również jako oko Udżat, ma chronić ludzi przed niebezpieczeństwami, ma odpychać złą energię i zmobilizować ich do aktywności.
Oczy tych bogów to prawdziwe oczy na świat. Razem stanowią symbol wszechwiedzy: prawe - odpowiedzialne za aktywność i przyszłość, lewe – podarowane Ozyrysowi - pasywność i przeszłość.
Chcesz widzieć więcej? Spójrz na świat oczami Horusa i Ozyrysa.