wróć do Akademia Wróżek


Energia człowieka

W zdrowym ciele zdrowy duch. Z tym hasłem wiele osób rozpoczyna codzienną gimnastykę, licząc skrupulatnie kolejne skłony, przysiady i pompki. Inni mając to hasło z tyłu głowy biegną popołudniu na fitness, kurs jogi albo wieczorny kurs tańca. Świetnie! wszyscy Ci, którzy unikają ruchu dla zdrowia mogą im tylko pozazdrościć samodyscypliny i mądrości. Co więcej, powinno być im wstyd, że są leniwi, niezorganizowani, i potrafią wymyślić milion „ale” w celu usprawiedliwienia się. A potem tylko jęczą i narzekają, że tu ich boli a tam im strzyka… Nie wspominając już o ogólnej kondycji ducha, bo jakoś tak nie mają siły, czują się zmęczeni, i w ogóle jest źle. Haha, to rzeczywiście dziwne, że ludziom, którzy większość czasu spędzają w jednej pozycji – siedząc, stojąc, ruszając się po ściśle określonej małej przestrzeni – zaczynają doskwierać dolegliwości zdrowotne, zarówno fizyczne jak i związane z psyche. Haha, tylko co wtedy należy zrobić, bo raczej nikomu mimo wszystko nie jest do śmiechu? Propozycja pierwsza - zacząć się ruszać, gimnastykować; propozycja druga - odwiedzić lekarza i wykonać np. badania okresowe. A z innych pomysłów?
Wyrażenie medycyna naturalna brzmi o wiele lepiej od medycyny niekonwencjonalnej. Medycyna to coś, co gwarantuje nam jakość i bezpieczeństwo, natomiast naturalna oznacza coś pierwotnego, zgodnego z nami i (Wszech)światem. Słowo niekonwencjonalna niesie ze sobą zabarwienie nie do końca pozytywne i nie u wszystkich tym samym budzące zaufanie.
Medycyna naturalna ma kilkutysięczną tradycję. Jednym ze źródeł tej tradycji jest medycyna chińska, która ma zupełnie inne podejście do pacjenta niż znamy to we współczesnej medycynie Zachodu. Dla Chińczyków fizyczność człowieka jest powiązana ściśle z jego psychiką i emocjami. Choroba jakiegoś organu może być tylko wskazówką do tego, że leczenie należy rozpocząć poza ciałem chorego. Zdrowy człowiek, to ten, którego energia pozostaje w równowadze. W zgodzie ze sobą musi być jin i jang. Dopiero zachwianie tych proporcji powoduje złe samopoczucie, a następnie chorobę. Leczyć więc należy całość – psyche i fizyczność.
Jakie sposoby proponują Chińczycy w celu odzyskania energii, której spadek właśnie poczuliśmy?
Proponują m.in. masaże, które uaktywniają meridiany – kanały energetyczne, akupunkturę, a także bioenergoterapię i pracę z naszą aurą.
Energio przybywaj!